AnimeLegions

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Anime


    Vanatoarea

    RenRyu
    RenRyu
    Fondator
    Fondator


    Mesaje : 9
    Puncte : 26
    Reputatie : 0
    Data de înscriere : 18/06/2019
    Varsta : 25

    Vanatoarea Empty Vanatoarea

    Mesaj Scris de RenRyu Joi Iun 20, 2019 12:13 am

    Al treilea Război Mondial a fost mai mult decât putea duce omenirea. Poate nu pentru că au fost implicate nenumărate arsenale ținute secret de către marile țări, ci pentru că a existat o intervenție, din exterior. Nimeni nu s-ar fi așteptat la așa ceva, însă realitatea a fost mult mai dură. Oamenii, până în acel moment, se considerau probabil cele mai dezvoltate ființe din întreaga galaxie, fără să ia în considerare apariția unei alte forme de viață care să fie o provocare la adresa lor.
    Se numesc Blozi, nume provenit de la rasa lor, Blod. Aceste creaturi, cu ochii lor mari, dinți zimțați, o piele albăstruie, lipsite de nări, masive comparativ cu un adult uman obișnuit, cu urechi puțin ascuțite, acoperite însă de căștile lor cu aspect de marmură, nu veniseră pentru a restitui pacea. Au venit să domine. Și aveau la îndemână scenariul perfect. Rasa umană era aproape de autodistrugere, întreaga Australia fiind decimată și pagubele umane depășind deja pragul de 1 miliard. Lucrurile erau scăpate de sub control. Însă, guvernele americane și ruse pregătiseră un plan de rezervă, care urma să fie folosit pentru a reconstrui lumea după bunul lor plac. Adevărul era că rușii și americanii de fapt își împărtășeau armament și informații, iar toate conflictele mediatizate erau capcana perfectă pentru păcălirea maselor.
    Cumva, oamenii au reușit atât să oprească o apocalipsă fabricată însăși de ei, cât și cea a Blozilor. Din păcate, aici a apărut o problemă. Extratereștii invadatori nu au fost anihilați, ci ținuți prizonieri. Savanții noștri au fost atât de fascinați de tehnologia și fizionomia acestor creaturi, deci drept concluzie, au fost cruțați. Și de aici a fost deschisă cutia Pandorei.

    Anul 2055. Omenirea intră din nou într-o perioadă de prosperitate în urma celui mai mare tratat de pace din istorie, Tratatul de la Washington. Cea mai mare consecință a acestui tratat a constat în abolirea sistemului de continente și țări independente. Astfel, cele 7 mari continente au devenit noul stat Groove. Toate lucrurile pe care oamenii le știau despre Constituție, puterile în stat, precum și formele de guvernământ au fost schimbate radical, având în vedere că sunt conduși de 2 lideri. Unul dintre ei este om, iar celălalt Blod. Societatea este amestecată, având aceste 2 specii dominând planeta.
    În aceste vremuri, lumea a devenit un loc mai periculos. Au apărut animale stranii, drept urmare al armamentului nuclear și al tehnologiei extraterestre folosite pe planetă, multe habitate au avut schimbări majore, iar clima a redevenit ce era acum 100 de ani. Astfel, există o slujbă foarte bine plătită, care aduce multe alte beneficii alături de cel material, însă care este cea mai periculoasă. Vânător.
    Printre acești oameni curajoși, avuți, sau chiar doritori de o luptă adevărată, se numără și Jim Hook. El este primul hibrid de succes între un Blod și un om, care a păstrat aspectul fizic uman și abilitățile extraterestre. Însă, este încă un tânăr în formare, care însă are un plan măreț.

    -Vânătorul Junior Jim Hook este așteptat în sala de recrutări. Vânătorul Junior Jim Hook este așteptat în sala de recrutări.
    -La naiba, l-am auzit de prima dată! Incredibil, ai crede că pentru o societate atât de avansată, te-ar fi apelat personal pentru prezență, însă uite cu ce ne-am pricopsit.
    -Te aștepți de la altceva de la niște rahaturi automatizate, Hook?
    -Grim... azi avansezi? Nu știam că lasă idioți cu probleme de autocontrol să devină vânători licențiați.
    -Ești la fel de amuzant precum erai acum 4 ani. Într-o zi te voi omorî.
    -Cum spui tu amice, cum spui tu...
    Cei 2 tineri au ajuns în sala de recrutări, unde, alături de alte câteva mii de juniori, urma să devină astăzi un vânător în toată regula. Două doamne voluptoase, însoțite de niște indivizi înalți, îmbrăcați în ceea ce păreau a fi costume Armani, erau îndrumătorii noștrii către una din cele mai mari săli găzduite pentru recruți. Se putea observa o scenă imensă la capătul sălii. O pictură imensă, care semnifică ”legătura” dintre oameni și Blozi, putea fi văzută în spatele individului care era organizatorul acestei întruniri.
    I se spune Marcus Kroller. Este omul care se ocupă la nivel național de menținerea și îmbunătățirea condițiilor pentru vânătorii în formare, și este cel care, împreună cu circa 1900 de alți observatori, decid care dintre aceștia sunt pregătiți să se aventureze în această lume. Avea o aură diferită față de restul oamenilor pe care Jim i-a întâlnit. Țipa ”pericol”. Se spune că un vânător bun poate aprecia abilitățile și experiența altuia doar privind și simțind ce emană celălalt.
    -Grim, l-ai văzut, nu? Nu sunt cert că e om.
    -Și mă mai faci pe mine idiot, cretinule. Știi deja că mulți vânători folosesc suplimente de creștere permanentă al potențialului. Doar tehnologia combinată a savanților noștri și a acelor albăstrei a putut face asta posibil. Sincer, sper ca idioții ăia să crape. Ideea de a împrumuta putere, pe care nu ai putea dobândi-o niciodată în mod natural, e absurdă.
    -Uitasem de asta. Păi, sper ca într-o bună zi să pot avea o rundă cu el. Măcar o încălzire, sau chiar un antrenament. Vreau să văd diferența dintre mine și un profesionist. Vreau să știu cât de mult am de urcat. Dacă nu pot face asta, scopul meu nu va fi nici măcar virtual în prelucrare.
    -Ah, bună ziua recruți! Numele meu este Marcus Kroller, vânătorul Eta. Mă bucur că ați reușit să vă prezentați într-un număr atât de mare. Să trecem peste alte formalități. Eu știu de ce sunteți aici, voi știți de ce sunteți aici. E momentul să ieșiți din cuib. Lumea noastră s-a schimbat după ultimul război, există pericole de pretutindeni în natură, mai multe decât existau înaintea apariției Blozilor. Și tocmai de aceea sunteți voi azi aici, ca să deveniți parte a unei balanțe esențiale. Nu uitați, nu dorim eradicarea altor specii, ci menținerea unor relații sănătoase, care vor duce în cele din urmă la continua noastră dezvoltare.
    -Oh, uite-l cum afirmă evidentul. spuse Grim cu un ton sarcastic
    -Și încă o chestie, recruți. Vă doriți astea, nu?
    Pe ecran au apărut 10 simboluri. Toată lumea le cunoaște, sunt la fel de importante precum numele președinților sau al membrilor Consiliului Mijlociu(este format din foști președinți ai statelor din întreaga lume, ei promulgă legi, a căror aprobare trebuie făcută obligatoriu de către ambii președinți). Sunt cele 10 Grade: Alfa, Beta, Gamma, Delta, Epsilon, Zeta, Eta, Teta, Iota și Kappa. Cele 10 Grade sunt atribuite indivizilor recunoscuți de liderul Agenției Vânătorilor, rămas secret față de aproape toată lumea, cu excepția celor 2 conducători.
    Toți recruții se uitau atenți la simboluri. Ele reprezentau putere, faimă, avere, respect. Deși un vânător normal ar putea trăi o viață în lux, a face parte din aceștia 10 era cu totul altceva. Aveai cu totul un alt statut. Însă Grim și Jim nu erau interesați. Pentru ei era îndeajuns faptul că puteau vâna.
    -Uite, acum dintr-un singur idiot cu care trebuie să concurez, au reaprins flăcările a câtorva mii. Ce ar trebui să fac?
    -Jur că te voi omorî într-o bună zi, Hook.

    Și astfel, începe o poveste, a cărui deznodământ va întoarce lumea cu susul în jos.

      Data/ora curentă este: Lun Apr 29, 2024 6:40 pm